Jaar: 21 augustus 1977Fotograaf: Eduard.M.SmitCollectie: Eduard.M.Smit
Meer foto’s uit dit albumDeze foto hoort bij het album Groenlo 700 jaar Stad.
Bekijk het volledige albumGrote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’sInformatie over deze foto / video
- Fotograaf
- Eduard.M.Smit
- Fotocredit
- Foto : Eduard.M.Smit
- Collectie
- Eduard.M.Smit
- Jaar
- 21 augustus 1977
- Afgebeeld op de foto
- Op de foto zijn deelnemers aan de historische optocht tijdens de viering van Groenlo 700 jaar stad te zien. Mannen van de brandweer trekken en begeleiden een oude handbrandspuit door een straat met publiek langs de gevels. Deze brandspuit wordt in de reacties aangeduid als het Jöddenspuitje. Van links naar rechts zijn de brandweerlieden geïdentificeerd als Johan Huijskes, Theo Taken, Frans Nijkamp, Gerard Sprenkeler en Joop Huijskes. Rechts loopt Joop Huijskes in een blauw jasje; links is een deelnemer in wit kostuum met muts bij een kleine kar of kruiwagen te zien. De dia is gemaakt op zondag 21 augustus 1977.
- Samenvatting reacties
- Uit de reacties blijkt dat het afgebeelde onderdeel verwijst naar het bekende Grolse verhaal van het Jöddenspuitje. Daarbij wordt verteld hoe de oude herberg “In de reizende man”, achter de Watermolen bij de splitsing naar Beltrum en Borculo, met petroleum werd bespoten en in brand gestoken. Harmientje Pietersen zou daarbij met haar rode petroleumkarretje aanwezig zijn geweest. De mannen op de foto zijn door reageerders herkend als brandweerlieden Johan Huijskes, Theo Taken, Frans Nijkamp, Gerard Sprenkeler en Joop Huijskes. Van Joop Huijskes wordt vermeld dat hij een smederij had in de Lepelstraat.
- Trefwoorden
- Groenlo 700 jaar stad, Groenlo, 1977, historische optocht, bloemencorso, zondag, brandweer, Jöddenspuitje, handbrandspuit, Johan Huijskes, Theo Taken, Frans Nijkamp, Gerard Sprenkeler, Joop Huijskes, Harmientje Pietersen, In de reizende man, Watermolen, Beltrum, Borculo, Lepelstraat
Trefwoord voorstellen
Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.
Auteursrecht
Deze foto mag niet zonder toestemming van de rechthebbende worden gebruikt, gepubliceerd of verspreid.
Marion en John bedankt voor de aanvullingen, de namen staan inmiddels onder de foto. Mvrg
Van links naar rechts: Johan Huijskes – Theo Taken – Frans Nijkamp – Gerard Sprenkeler en Joop Huijskes. Allemaal van de Brandweer.
Rechts is dat niet Gerard Sprenkelder met snor
De man rechts in beeld ( met het blauwe jasje) is mijn opa. hij heet Joop Huijskes. Opa was ook bij de brandweer.
Hij had een smederij in de Lepelstraat.
Het beroemde Jöddenspuitje. De kroniek van Groenlo vermeld: Voortdurend onrust door trekkend schooiersvolk in diverse café’s alhier. Hoofdoorzaak drank! Logement Muis aan de Notenboomstraat kon ervan meepraten. Achter de Watermolen op de splitsing van de weg naar Beltrum en Borculo, ligt een befaamde herberg “In de reizende man” . De Grolse notabelen dwingen het gemeentebestuur tot het nemen van maatregelen. Het oude stenen vakwerkgebouw is solide. Het wordt gekocht door de Gemeente. Op de Sociëteit wordt besloten geen halve maatregelen te treffen en het in brand te steken, maar het wil niet branden. Op aanraden van Dr. Sicherer zal het Jöddenspuitje met petroleum worden gevuld. En Harmientje Pietersen zal met haar rode petroleumkarretje aanwezig zijn. Dit karretje, met nog een reservevat, moest ’s nachts opgeborgenworden in het “Heksenhuuske” onder de Langewal, wegens explosiegevaar. Op een mooie middag, na de thee, gaat het in optocht, waaraan half Grolle deelneemt, zingende de Beltrummerpoort uit, voorop de zwarte spuit met volledige jodenbemanning, waarachter Harmientje zuchten slakend van “t’is toch sund van ’t dure grei”. De oude herberg “In de reizende man” wordt van binnen en buiten met “péteröllie”bespoten en daarna in brand gestoken.