Meer foto’s uit dit albumDeze foto hoort bij het album Palmpasen optochten.
Bekijk het volledige albumGrote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’sInformatie over deze foto / video
- Fotocredit
- Collectie : Th. Schiere (Alphen aan den Rijn)
- Trefwoorden
- Palmpasen optocht : 1e prijs palm pasen
Trefwoord voorstellen
Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.
Auteursrecht
Deze foto mag niet zonder toestemming van de rechthebbende worden gebruikt, gepubliceerd of verspreid.
20-01-09 hierboven staat de beschrijving van de Grolse palmpasen.
Zie boven de echte Grolse Palmpasentak
Hier zie je dus een echte Achterhoekse Palmpasen.
Hierboven dus een echte Grolse palmpase. Die zie je tegenwoordig niet meer.
sorry Erik , ik bedoeld jou, ik heb jullie namen door elkaar gehaald
Hallo Ans,
Je hebt het over het jaar van de tradities. De vestingdag van 11 juli krijgt als thema mee Tradities. Daar wordt de palmpasenstok zeker in mee genomen. Ik heb daar met Willy Lansink al contact over gehad.
Beste Willy Lansink,
In het kader van het Jaar van de Tradities het volgende: hoe de echte Grolse Palmpasen er uit moet zien is hoogstwaarschijnlijk vastgelegd in het streekarchief te Doetinchem. Hier boven schreef ik dat er ooit (ook +/- 35 jaar geleden nog ) een wedstrijd uitgeschreven werd, waarbij het kind met de meest authentieke Palmpasen de hoofdprijs zou krijgen. Mevrouw Steenbergen zaliger zat destijds in de jury en dat jaar ging de prijs naar de Twentse Palmpasen.
’t Is wisse röstig hier op d’n Site, dat hef vaste met de griep te maken. Ok ikke bun wat poeterig in de hoed. Richtig oaver goan wil ’t nog neet. Ok onzen Bennie hef ’t good te pakken vernem ik, ’t is toch manges an de tied da’w allemoale weer onder de klamme lappen heer komt en weer ’s achter onzen computer goat zitten. ’n Betjen ollie kan onze Sib-machine duch mi’j wal gebroeken. Vandage za’k de boel van de letste wekke ’s noaleazen en wee wet krieg ik inspiratie um weer wat te nöälen. Leu, denkt jullie d’r an da’j ow opgeeft veur d’n Sib-meddag… Effen ’n mailtje noar: info@dutch-skies.nl , d’r bunt d’r ow al ne hoop veur e’goane.
Dat is het de hele week al,daarom ben ik ook eergisteren begonnen over Diny Snijders.En Ans wij laten ons verassen,wij houden het in de gaten.
Rustig op de site? Wacht maar even af. Er is een prachtige film op komst. Een tipje van de sluier: Kermis op de markt met draaimolen. Wacht het even af en hou de films in de gaten.
Ach ja natuurlijk. Die site ziet er prachtig uit. Ik ben benieuwd of het 100-jarig bestaan nog gevierd wordt, als is het dan geen postkantoor meer.
Ja Ans ,die website had ik nog nooit gezien,maar is echt aan te bevelen
bedoel je de website van de oudheidkundige vereniging?
te vinden Groenlo startpagina.nl en dan Oudheidkundige vereniging Groenlo
Klopt Ans ,Wllie Lansink schrijft het 21 januari 1909 werd het postkantoor feestelijk geopend
Juist Joke en zojuist hoorde ik bij Erve Kots dat het morgen 100 jaar geleden is dat het poirstkantoor op de Markt in gebruik genomen is. Wie weet er meer van?
Ans ,bij de foto,s van het postkantoor heeft Roy al eens geschreven ,dat het omstr 1907 – 1908 gebouwd is
Palmpasen is het feest van de intocht van Jezus op een ezel in Jeruzalem.
Toen Jezus Jeruzalem binnen reed werd hij door de bevolking begroet met palmtakken, daar van afgeleid kennen we in de Achterhoek de palmpaasstok. (en bij ons in Groenlo het meest oorspronkelijk de palmpaastak (sparre-of dennetak) als op deze foto. In Groenlo kenden we 3 soorten palmpasens
1. De dennentak.
2. De Twentse Palmpasen
3. . De fantasiepalmpasen
Kinderen lopen dan met een eigen gemaakte stok of versierde tak door de stad , vaak onder leiding van muziek.
De palmpaastak bestaat uit vele symbolische betekenissen:
Achter de tak zit een houten kruis om de tak stevigheid te geven.
Dit kruis staat symbool voor het kruis waar Jezus aan gehangen heeft en daarbij wordt zijn lijden en sterven herdacht.
Dit kruis zie je ook zichtbaar terug bij de Twentse Palmpasen en de fantasiepalmpasen
De groene takjes (bij de Twentse palmpasen zijn dit buxustakjes) zijn de herinneringen aan de intocht zoals ik hierboven beschreef, maar ook aan het feit dat het leven altijd maar door gaat.
Bovenop de Groenlosche tak staat een broodhaantje, dit herinnert ons aan het feit dat Petrus drie maal zei dat hij niet bij Jezus hoorde, voordat de haan kraaide. Dat hij van brood gemaakt is duidt weer op het laatste avondmaal dat Jezus had met zijn apostelen,. Kenmerkende voor de Twentse tak is dat er een appel bovenopstaat.
De eieren (echte eieren bij de Grolse en de Twentse Palmpasen aan de stok )herinneren ons ook weer dat er altijd nieuw leven is.
Zowel voor de Grolsche als de Twentse palmpasen geldt dat er naast brood natuurlijke materialen gebruikt worden, zoals uitgeblazen eieren, krentenslingers.
De fantasie palmpasen:
Het snoepgoed wat er aan hangt, is symbool voor feest, van vroeger uit was dat het gespaarde snoep, dat de kinderen in de vastentijd niet mocht eten.
Een rad van brood. Het levensrad, symbool van het eeuwig leven.
De kinderen zingen dan een lied en wel het volgende:
Palm, Palm Pasen, ei koer ei, over ene zondag krijgen we een ei, één ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een paasei.
Eb met dat oude postkantoor is ook iets bijzonders aan de hand. Het betsaat dit jaar een eeuw. Ik geloof zelfs morgen. …Wie weet er meer van?
Als kind mocht je altijd tracteren in de klas op je verjaardag. Ik ben toen een keer naar Schiedon geweest om 35 kleine puntzakjes van 5 cent te laten maken. En dit was geen probleem voor de familie schiedon. Het snoep stond altijd op de toonbank in van die grote wekflessen. Ook kon je je er laten wegen voor 5 cent. Een bijzondere zaak was dit.
Hallo wat is dit een mooie foto heb aan karel schiedon als kind bijzonder veel herrineringen aan natuurlijk om die lekkere snoepjes die je van hem kreeg dit moet toch een foto zijn van voor de oorlog en de achtergrond lijkt mij ook het oude postkantoor,bijzonder mooi
Nog een kleine anecdote: Toen de Schiedons naar Groenlo kwamen was het de gewoonte dat de inwoners van onze stad hun eigen faecaliën per kruiwagen met “aletonne” naar hun volkstuintjes vervoerden. De vader van Karel heeft hier zijn afkeer over uitgesproken. Hij vond de Grollenaren erg vies omdat ze groenten aten die op hun eigen “str…’gekweekt waren.
Karel Schiedon was een man met donker haar en een uitgesproken mediterraan uiterlijk. Hij werd niet voor niets Don Camillo genoemd.
Dus ik vraag me af of dat jongetje Karel is. Toch denk ik wel dat de foto rond 1926 gemaakt is. Die jalouzieeen aan de ramen van het postkantoor waren er in de veertiger, vijftiger jaren al niet meer. Het kind links heeft een kapuchon. Waten die er al in 1926? Is het ook nog mogelijk dat Karel de foto zelf gemaakt heeft?
Als het jongetje op de foto Karel Schiedon is dan kan de foto niet uit de jaren ’50 zijn; Karel is geboren in 1913. Ik schat de jongen op de foto op circa 10 a 12 jaar; de foto zou dan van rond het midden van de jaren ’20 moeten zijn. Gezien de herkomst van de foto is het mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat het Karel Schiedon (een achterneef van mij) is, maar ik heb hem nog niet herkend.
Overigens is mijn woonplaats Alphen aan den Rijn en niet Boskoop, de geboorteplaats van Karel.
Die betreffende Palmpasenoptocht in de jaren 50 werd georganiseerd door de Middenstandsvereniging en ik meendat Mr. Steenbergen de richtlijnen ervoor aangegeven heeft.
Deze vorm van palmpasen, een platte, versierde tak is de vorm voor de oostelijke Achterhoek: Neede, Eibergen, Ruurlo, Groenlo, Winterswijk en Aalten.
Zo’n Palmpasen heb ik vroeger als kind ook nog gehad. Later is deze vorm verdrongen door de Twentse Palmpasen.
In de jaren 50 was de traditie een beetje ingedut en toen werden er richtlijnen aangegeven voor het maken van een Palmpasen en er werd ook een wedstrijd uitgeschreven. Dat was een groot succes. De Gelderse Pmpaas ziet er uit als deze hier. Een tak dus. Aan de achterkant zit een kruis van hout om de tak tegenaan te spannen. De Twentse Palpaas is rond en er wordt buxus gebruikt. En er was nog een derde optie maar die is uit mijn herinnering verdwenen. Ik ga het opzoeken.
Hallo Ans, Weet jij waar ik kan achterhalen wat exact het verschil is tussen een zogenaamde Twente palmpasen en een Achterhoekse. Ik ben bezig met een Vestingdag of een andere dag die het thema TRADITIES mee krijgt. 2009 is het jaar van de tradities. Ik wil dan ook een paar typische Grolse tradities aanhalen en laten zien en daar hoort de palmpasenstok ook bij. Weet jij wie er veel van weet of weet iemand anders dat. Dan wil ik dat een keer vastleggen. Alle tips en info mogen ook gemaild worden naar : info@groenlovestingstadpromotion.nl
Kan iemand in dat jongteje de latere Karel Schiedon herkennen, in de jaren vijftig Don Camillo genoemd?
Dit is het postkantoor op de achtergrond.
Welke school staat hierachter –
Canisius ? of Aloyisius ? of is het toch het Postkantoor ?
Pallem Pallem Poasen, Eierkoekerij, Morgen is ‘Zondag, dan kriege wie ’n ei, één ei is gin ei, twee ei is ‘n hallef ei en dree is ‘n Poasei
Of zijn het snoepeitjes? Aan de Palmpasens werden ook wel slingers met uitgeblazen eieren gehangen.
De grote pampasen in de vorm van een sparretaj is een Achterhoekse Palmasen. De Palmasen in de vorm van een rad was een Twentse Palmpasen. Beide vormen kwamen in Groenlo voor. Ik spreek nu over de jaren vijftig. Deze Palmpasen schat ik uit de jaren 30 te stammen. Heel fantasievol gemaakt met die pindaletters.
het jongetje rechts naast de palmpasen is wijlen Karel Schiedon van drogisterij De Gaper.